Princess Victoria and Daniel Westling, Current Events Part 1: Sept 2003-December 2004
LTR has an ongoing poll for you - here is the results for the time
Who is the best future husband for Crown Princess Victoria?
Crown Prince Felipe..............[ 0 ]..........[0.00%]
Prince Nikolaus.....................[ 16 ]........[61.54%]
Crown Prince Frederik...........[ 4 ]..........[15.38%]
Daniel Westling.....................[ 2 ]...........[7.69%]
Daniel Collert........................[ 4 ]...........[15.38%]
For those who haven't yet voted please do here is the link
Originally posted by Yennie@Apr 28th, 2003 - 3:46 pm yes Victoria is still dating Daniel Westling..
Victoria and I were at the same party about a year and half ago in Los Angeles. We exchanged smiles and she stood next to me while reporters took her picture, but I didn't have the chance to talk to her. I could tell, though, that she was marvelous. I don't know that I have ever seen such a genuine smile and kind eyes -- not at all like most of the famous people I encounter. Whoever gets her will be a very fortunate man.
Victoria and her boyfriend Daniel Westling watched the game between AIK and HIF at Råsunda stadium in Stockholm tonight monday June 16.
They were filmed several times during the match and the commentator(sp) said something like "even the crownprincess enjoys soccer"...
maybe we´ll see some new pics of the couple from the game in a few days!
__________________ Life is like a box of chocolates... you'll never know what you're gonna get
There are new articles about Victoria and Daniel Westling. They are at Öland now and are playing golf. Victoria tells, that it´s hard for Daniel, as he never was in the limelight before. I guess that´s the reason, why he´s not in all pictures. http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/stor...,330456,00.html
Pojkvännen dyker upp på tv-galan
BORGHOLM. Victoria får en topphemlig födelsedagspresent i morgon.
Pojkvännen Daniel Westling kommer att delta under den tv-sända galan.
- Han ska smyga in bland publiken, avslöjar en källa.
Det är en av de största hemligheterna under årets Victoriadag på Öland.
Aftonbladet kan i dag avslöja att kronprinsessans pojkvän Daniel Westling ska delta i flickvännens 26-årsfirande under den tv-sända galan från idrottsplatsen i Borgholm.
- Daniel kommer att smyga in bland publiken när allt har börjat. Anledningen är att han inte vill bli uppmärksammad av pressen, säger en källa.
Höll sig undan
Redan förra året väntade det massiva medieuppbådet spänt på att få se Victorias pojkvän i en av vip-stolarna. Men Daniel syntes aldrig till.
I största hemlighet smög pojkvännen i stället in när firandet hade startat. I mörka solglasögon och med keps nerdragen över luggen höll han sig långt bak i publiken.
Han lämnade idrottsplatsen hastigt en stund innan sändningen var över och återförenades sedan med Victoria på Solliden.
Den 29-årige Daniel Westling är en skygg man. Trots att han och kronprinsessan har varit ett par i över ett år så vägrar han att ställa upp på bilder tillsammans med henne.
När Aftonbladet träffade paret i fredags förklarade Victoria pojkvännens beteende:
- Uppmärksamheten är ganska svår att smälta för en kille som inte har varit med tidigare. Det är inte lätt att sätta sig in i den leken.
Stjärnspäckad
Victoriadagen i morgon blir en stjärnspäckad tv-fest.
Under sändningen kommer alla de tidigare Victoriastipendiaterna att bjuda på underhållning i form av en rad dueller.
Efter sändningen väntar middag innan vip-gästerna beger sig till efterfesten på Hotel Strands nattklubb.
Kronprinsessan Victoria festar privat. Tillsammans med pojkvännen Daniel förstås.
Polfoto 11-07-2003 Borgholm 030711 Sweden's Crown Princess Victoria and her boyfriend Daniel Westling relaxes with golf on the island of Oland where the Royal family has their summer castle. The Crown Princess will celebrate her 26th birthday Monday.
Paret rockade loss till Stones i Globen
Här visar de öppet sin kärlek till varandra.
I går rockade Victoria och pojkvännen Daniel Westling loss på Rolling Stones-konserten i Globen.
- Det ska bli jättekul att se Stones, sa kronprinsessan glatt.
Victoria är tillbaka i Stockholm igen. Under de senaste veckorna har hon haft semester på Öland tillsammans med familjen och sin kärlek Daniel Westling.
I går kom hon och pojkvännen tillsammans för att se Rolling Stones-konserten i Stockholm.
Det var ett mycket avslappnat par som gjorde entré när den grå Säpobilen hade bromsat in vid vip-ingången klockan 20.20.
"Ska bli jättekul"
Samtidigt som kronprinsessan pratade med sina väninnor hälsade Daniel artigt på Aftonbladets team som var enda tidningen på plats.
Sedan följde en solbränd Victoria, klädd i jeans och beige topp, med sin pojkvän in på arenan.
- Det ska bli jättekul att se Stones, sa hon med ett leende.
Jublade till hitsen
På Globens vip-läktare rockade Victoria och Daniel sedan loss till Stones alla hits.
Victoria jublade och applåderade flera gånger när rockgubbarna körde sin spektakulära show.
I vimlet syntes flera kungavänner, bland andra miljardären Aje Philipson samt kungens polare Noppe Lewenhaupt, som efter en olycka dansade loss på kryckor till den dunkande musiken.
Att Daniel och Victoria nu väljer att visa sin kärlek allt mer öppet har en förklaring.
Deras förhållande blir allt starkare.
Har varit jobbigt
Tidigare har Victoria och Daniel valt att hålla en så låg profil som möjligt.
Att de är kändis-Sveriges mest omskrivna par är visserligen långt ifrån en hemlighet. Men Daniel, inte van vid medias uppmärksamhet, har stundtals tyckt att bevakningen kring honom och Victoria har varit jobbig.
- Det här med offentlighet är ganska svårt att smälta för en kille som inte har varit med i leken tidigare, berättade Victoria när Aftonbladet träffade paret på Öland för en vecka sedan.
Men i går hade något hänt.
Strålande humör
Både Victoria och Daniel var på ett strålande humör under hela kvällen. De skrattade och kunde trots blickar från den närmaste omgivningen koppla av och njuta av konserten tillsammans.
- Tidigare har Daniel försökt vara så anonym som möjligt. Jag tror först det är nu han har börjat inse att uppmärksamheten kommer på köpet, säger en vän till paret.
Victoria och Daniel lämnade Globen med stora leenden klockan 23.55 i natt.
Nu har Victoria hittat sin prins
Nu försöker kronprinsessan Victoria och pojkvännen Daniel Westling inte längre dölja sin kärlek.
I går i kramades paret helt öppet efter ett biobesök i Stockholm.
Aftonbladets exklusiva och romantiska bilder på Sveriges kronprinsessa talar egentligen för sig själva.
Efter en föreställning av "Bruce den allsmäktige" med Jim Carrey på biografen Saga i Stockholm kramades Victoria och Daniel i biografens entré.
Kramar och fniss
Paret har nu återvänt till Stockholm efter flera veckors kärlekssemester på Öland.
I lördags besökte paret Rolling Stones-konserten i Globen.
Men i går kväll blev det betydligt mer romantiskt.
- De höll om varandra, kramades och fnissade. De är så kära, berättar ett ögonvittne.
Träffar familjen
Victoria kommer i höst att fortsätta sin utbildning till statschef under överinseende av sin mentor Elisabeth Tarras-Wahlberg.
Daniel Westling har under flera veckor varit ledig från arbetet med gymet Master Training, där han är delägare, för att vara tillsammans med Victoria. Han har umgåtts med den kungliga familjen på Solliden.
wow, there´s been so many pictures of them lately.
Wonder why.. maybe they´ve been more open about their relationship... or maybe the paparazzis have been working overtime =)
__________________ Life is like a box of chocolates... you'll never know what you're gonna get
A friend to Victoria tells about her (Victoria) and Daniels wedding plans
I will give you a translation/summery soon…or maybe someone can help me out to do little summery?
Vännen avslöjar Victorias bröllopsplan
BORGHOLM. Victoria har en hemlig förlovnings- och bröllopsplan.
Kronprinsessan har bestämt sig för att Daniel Westling är den hon vill leva resten av livet med.
- Hon har talat med pappa kungen och mamma Silvia om det här, berättar en nära vän till kungabarnen.
Fram till för bara två veckor sedan hade Victoria gjort allt för att hålla sin pojkvän Daniel Westling undan offentlighetens ljus.
Men så i samband med sitt födesledagsfirande på Öland bestämde hon sig för att en gång för alla manifestera sin kärlek.
På konsert med kungaparet
När GES, Anders Glenmark, Niklas Strömstedt och Orup, uppträdde i Borgholms slottsruin kom hon tillsammans med mamma, pappa och pojkvännen Daniel Westling.
Inför över fyra tusen åskådare stod de tätt ihop och visade sin kärlek öppet.
Det som skedde var unikt. Victoria var tidigare tillsammans med Daniel Collert i nästan åtta år.
Inte en enda gång visade sig kungen och drottningen offentligt med Daniel Collert.
Det som nu har skett är en total markering från kungen. Daniel är godkänd med allt vad det innebär, berättar en vän till familjen.
"En kanonkille"
Samme vän avslöjar:
- Victoria har vid ett flertal tillfällen pratat om förlovning med Daniel och vad det skulle innebära. Så som hon nu pratar gjorde hon aldrig under åren med Daniel Collert.
- Ingen av oss bland vännerna har någonsin sett hennes så här harmonisk och lycklig. Till en början hade flera lite svårt för Daniel, de tyckte att han var blyg och lågmäld, men i dag tycker alla att han är en kanonkille.
När Victoria förlovar sig med Daniel Westling innebär det också per automatik att de gifter sig inom ett år.
Flera av Victorias väninnor har bara det senaste året valt att skrida fram till altaret. Först var det Leonie Gillberg som gifte sig med H&M-arvtagaren Karl-Johan Persson.
Tidigare i somras lovade bästisen Caroline Svedin evig trohet till Peder Dinkelspiel.
Ännu ett bröllop
9 augusti gifter sig ytterligare en av Victorias bästa vänner. Andrea Brodin och Niclas Engsäll blir då ett äkta par.
- En efter en av väninnorna bestämmer sig för att stadga sig. Självklart är det ytterligare en sak som spelar in för Victoria, avslutar vännen.
Well, here is my translation, hope that you can understand it! Maybe som "swenglish" will occur, I´m not that used to translate...
/alva
Friend reveals Victoria´s wedding plan
Borgholm. Victoria has a secret plan for her engagement and wedding. The Crown Princess has decided that Daniel Westling is the man she wants to share the rest of her life with.
Until only two weeks ago Victoria did all things possible to keep her boyfiend Daniel Westling out of the publicity. But in connection to her birthday celebration at Öland she decided that once and for all manifest her love.
At concert with the royal couple.
When GES, Anders Glenmark, Niklas Strömstedt and Orup ( = a Swedish pop/rock band) made a performance at the Castle Ruin of Borgholm, she was joined by her mother, father and her boyfriend Daniel Westling. In front of over four thousand people in the audience, they stod tightly together and showed their love openly. What happened is unique. Victoria previously dated Daniel Collert for almost eight years. Not at one singel occasion did the King and Queen show theirselves in public with Daniel Collert. This event is an indication( marking?) from the King. Daniel is accepted with all that comes to that, tells a friend to the family.
"A great guy"
The same friend reveals: Victoria has at several occasions talked about engagement to Daniel and what that should imply. The way she talks now, she never did during the years with Daniel Collert. None of us, her friends, have ever seen her this harmonic and happy. For a start several friends had a hard time dealing with (??) Daniel. They found him shy and quiet ( unobtrusive), but today everyone find him a great guy.
When Victoria gets engaged to Daniel Westling it also means that they automatically will get married within a year. Several of Victorias friends have just during the last year chosen to walk down the aisle. First was Leonie Gillberg who married the H&M-heir Karl-Johan Persson. Earlier this summer Victorias best friend Caroline Svedin swore to remain Peder Dinkelspiel faithful for all her life.
Yet another wedding.
On the 9 th of August yet another of Victorias best friends gets married. Andrea Brodin and Niklas Engsäll will then become a wedded couple. One after another of her girlfriends is settling down. Of course this is another reason that have an influence on Victoria, the friend concludes.
Crownprincess Victoria and boyfriend Daniel Westling - 20030809
Linkoeping, Sweden - Andrea Brodin (26) and Niclas Engsaell (27) were married at Gammalkil church in Linkoeping today. Among 150 guest invited were the swedish crownprincess, her sister - the princess - and her brother - the prince - with their boyfriends and girlfriend. Andrea Brodin and the swedish crownprincess have been friends from their childhood, and even their parents have been friends for decades.