Princess Alexandra in Bangladesh - 1
Princess Alexandra visits UNICEF's children-centers in India and Bangladesh. Pictured here the so-called pavement-schools.



Lyonnaise said:Princess Alexandra in Bangladesh - 1![]()
Princess Alexandra visits UNICEF's children-centers in India and Bangladesh. Pictured here the so-called pavement-schools.![]()
Yes I agree with you, it will be great if she could get position as UN ambassadrice through UNICEF.Alexandria said:I hope that post-divorce Alexandra will take on a greater role with UNICEF. She has been working with the organization for many years through her role as a Princess, and seems to enjoy it and be very good at it, too.
I get the impression she will become still more active with UNICEF after the divorce.galuhcandrakirana said:Yes I agree with you, it will be great if she could get position as UN ambassadrice through UNICEF.
http://img98.imageshack.us/img98/9951/14bq1.jpgAlle børnene ville med på billedet, da UNICEF Danmarks protektor HKH Prinsesse Alexandra i november 2004 besøgte en lille fortovsskole i et af de fattigste kvarterer i Bangladesh' hovedstad Dhaka. På grund af fattigdom har børnene ikke mulighed for at gå i en almindelig skole. Fortovsskolen er deres eneste chance for at lære at læse, skrive og regne.
http://img86.imageshack.us/img86/7359/24lz1.jpgAlle børnene ville med på billedet, da UNICEF Danmarks protektor HKH Prinsesse Alexandra i november 2004 besøgte en lille fortovsskole i et af de fattigste kvarterer i Bangladesh' hovedstad Dhaka. På grund af fattigdom har børnene ikke mulighed for at gå i en almindelig skole. Fortovsskolen er deres eneste chance for at lære at læse, skrive og regne.
http://img86.imageshack.us/img86/5333/36mh.jpg"Hvorfor kommer du for at besøge os?" Ville et af børnene vide, da Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Alexandra kom på besøg på en fortovsskole for de allerfattigste børn i Bangladesh.
"Jeg kommer på besøg, fordi jeg gerne vil lære mere om jer børn og jeres skolegang, og fordi jeg gerne vil lære om jeres liv her i Bangladesh," svarede Prinsessen.
http://img83.imageshack.us/img83/5315/49bo.jpgPå en lille skole i et af Dhakas slumkvarterer mødte Prinsesse Alexandra blandt mange andre pigerne Amina og Moushumi Akter. De to piger har fået chancen for at lære at læse, skrive og regne gennem "Projekt Fortovsskoler" - et projekt der er udviklet af UNICEF i samarbejde med regeringen i Bangladesh.